„Ford“ sprendimas skirtas išsaugoti švarų orą ten, kur jo labiausiai reikia, naudojant naujus hibridinius mikroautobusus, tik važiuodamas jautriomis zonomis, tik be išmetamųjų teršalų.

Tranzitiniai individualizuotų hibridinių (PHEV) mikroautobusai, naudojantys tiesioginius vietos duomenis, automatiškai persijungs į elektrinio važiavimo režimą, kai tik jie važiuos į apibrėžtas zonas, tokias kaip transporto kamščių zonos, mažai taršos zonos – tai padės sumažinti oro taršą. miestuose.

Tačiau „Ford“ geografinė geografija yra susijusi ne tik su miesto centrais: transporto priemonių valdytojai taip pat gali sukurti pritaikytas „žaliąsias zonas“, kad būtų skatinamas važiavimas mažai teršalų išmetančiomis mokyklomis, žaidimų aikštelėmis ir universalinėmis parduotuvėmis.

Kai transporto priemonė išvažiuoja iš apibrėžtos zonos, ji gali automatiškai persijungti į tinkamiausią važiavimo režimą tuo momentu – pavyzdžiui, įjunkite „EcoBoost“ benzininį variklį, kad sugeneruotų papildomos elektros energijos, ir praplečia transporto priemonės diapazoną.

Gerinti oro kokybę miestuose

Žemos išmetamųjų teršalų zonos tampa vis labiau paplitusios visoje Europoje kaip efektyvus būdas valdyti transporto priemonių poveikį miesto teritorijoms. Per pirmuosius šešis Londono ypač žemų išmetamųjų teršalų zonos (ULEZ) eksploatavimo mėnesius buvo nustatyta, kad azoto dioksido (NO2) – vienos iš kenksmingiausių transporto priemonių išmetamų dujų – sumažėjo beveik 30 procentų.

Neseniai atliktame „Ford“ tyrime nustatyta, kad elektriniai PHEV hibridai gali svariai prisidėti gerinant oro kokybę miestuose: tyrimo dalyviai (operatoriai „Addison Lee Group“, „British Gas“, „Metropolitan Police and Transport for London“) nuvažiavo 75 procentus atstumo, kurį „Tranzito“ modeliai nuvažiavo Londono centre. ) vyko nulinės emisijos elektriniu režimu. Panašūs tyrimai šiuo metu vyksta Kelne (Vokietija) ir Valensijoje (Ispanija).

„Transit PHEV“ „Geofence“ modulis įrašo informaciją apie judėjimą tik elektriniu režimu vietose, pažymėtose „virtualia tvora“. Užšifruota informacija galima saugiai dalintis su vietos valdžios institucijomis, jei reikia įrodyti, kad transporto priemonė atitiko griežtus standartus mažai taršos zonose ir buvo naudojama pagal vietinius mokesčius.

Hibridinė elektrinė pavara

Hibridinis mikroautobusas „Transit Custom Plug-In“ ir hibridinis keleivinis automobilis „Tourneo Custom Plug-In“ yra pirmosios transporto priemonės savo klasėje, naudojančios jungiamąją hibridinę pavarą (PHEV). 13,6 kWh talpos akumuliatorius užtikrina „Transit Custom PHEV“ iki 56 km atstumą (apskaičiuojamas pagal NEDC ciklą) ir iki 53 km (NEDC) „Tourneo Custom PHEV“. Abi transporto priemonės taip pat turi 1,0 litro „EcoBoost“ benzininį variklį, kuris gali įkrauti akumuliatorių, kai reikia išplėsti diapazoną iki daugiau nei 500 km (NEDC). **

Abi transporto priemonės gali būti visiškai įkraunamos per keturias su puse valandos iš standartinio buitinio energijos šaltinio arba per tris valandas naudojant efektyvesnį kintamosios srovės lizdą. Papildomą elektrą sunaudoja regeneracinė įkrovimo sistema, transporto priemonei sulėtėjus ar stabdant. „Ford Transit Custom Plug-In Hybrid“ ir „Tourneo Custom Plug-In Hybrid“ pradėjo serijinę gamybą 2019 m. Pabaigoje.

„Ford“ testai visoje Europoje parodė, kad „PHEV“ važiuoklės siūlo savininkams neįkainojamą sprendimą naudoti kasdien mieste, nepakenkiant ilgesnėms kelionėms. Transporto priemonės nėra priklausomos nuo elektrinių įkrovimo taškų infrastruktūros, todėl savininkams nereikia jaudintis dėl diapazono ir nesijaudinti dėl būtinybės įkrauti akumuliatorių. Tai reiškia, kad jie gali visapusiškai funkcionuoti abiejuose pasauliuose, pasinaudodami galimybėmis važiuoti mažai taršos zonose neprarandant kitų užduočių.

PHEV transmisija taip pat neturi jokios įtakos naudingumo ar naudingos apkrovos sumažėjimui, palyginti su įprastais dyzeliniais modeliais.

Šaltinis: „Ford“