Numerio VIN šifravimas

Remiantis numeriu VIN sužinome svarbiausias automobilio savybes. Tai yra: markė, modelis, gamybos metai arba modelio metai, gamybos data, kuro rūšis, variklio tipas, kėbulo tipas (sedanas, hečbekas, universalas, kabrioletas ir t. t.), gamykla, kurioje buvo pagaminta transporto priemonė, kokiai rinkai buvo skirta, transporto priemonės ir apmušalų spalva bei  papildoma įranga, su kuria automobilis išvažiavo iš gamyklos. Be to, šifruojant VIN galima sužinoti informaciją apie:

  1. vagystes,
    2. apžiūras transporto priemonės kontrolės stotyse (nuo 2014 metų su rida),
    3. gamintojų suteikiamas šiai transporto priemonei paslaugų akcijas,
    4. transporto priemonės avarijos sukeltą žalą,
    5. aukcionus, kur buvo parduodamas automobilis, o tai veda prie transporto priemonės nuotraukų iš aukciono ar draudikų.

Norint taisyklingai perskaityti numerį, reikia labai gerai susipažinti su keliomis informacijomis, kurios padės mums jį „iššifruoti”.

Pirmieji trys simboliai nusako gamintoją (markę), kuris neturi įtakos šiai VIN’o daliai – šiuos simbolius priskiria tam tikros įstaigos. Dažniausiai pirmoji raidė (arba skaičius) reiškia gamintojo šalį, pvz.:

1 arba 4 – JAV,
2 – Kanada,
3 – Meksikas,
J – Japonija,
K – Pietų Korėja,
V – Prancūzija,
W – Vokietija,
Y  – Švedija.

Reikia pažymėti, kad tai yra gamintojo šalis, bet nebūtinai šalis, kurioje buvo pagamintas automobilis. Pavyzdžiui, VIN numeriais automobiliams “Volkswagen AG” (Vokietija) prasideda raidėmis WVW, o “Volkswagen of America” (JAV) nuo 1VW. Tačiau automobilio, pagaminto vienoje iš Europos gamyklų „Volkswagen AG” už Vokietijos ribų (pvz., Ispanijoje), kodas taip pat prasideda raidėmis WVW. Automobilio montavimo vieta apibrėžiama tolimesnėje šio numerio dalyje.

Antroji VIN numerio dalis (raidės ir skaitmenys, užimančios poziciją nuo 4 iki 9 imtinai) nurodo bendrą informaciją apie automobilį. Tai gali būti, pvz. kėbulo, variklio ir pavarų dėžės rūšis, papildomos įrangos versija. Šioje VIN numerio dalyje automobilio gamintojas turi laisvą pasirinkimą – gali būti skirtinga tvarka, tipas ir informacijos detalumas. Kai kurių automobilių kodus lengvai galima iššifruoti remiantis specialiomis lentelėmis. Jas turi draudikai, automobilių servisai. Kai kurie gamintojai koduoja informaciją tokiu būdu, kad be informacijos, esančios gamyklos duomenų bazėje negalima nieko perskaityti. Paskutinieji aštuoni simboliai nusako tikslius konkrečios transporto priemonės duomenis. Šioje dalyje gali būti pateikti produkcijos metai ir netgi mėnuo, arba modelio metai.

Kai kurie VIN-ai tiksliai informuoja apie gamyklą, kuri sumontavo automobilį ir netgi apie tai iš kurios surinkimo linijos išvažiavo. Gamintojas neprivalo pateikti tokių duomenų, tačiau jeigu tai daro, tuomet pagaminimo metai (arba modelio metai) yra paprastai pateikiami 10-oje VIN pozicijoje, o gamybos vieta 11-oje. Jeigu gamintojas nemato poreikio panaudoti visas 17 VIN-o pozicijų, ant „nepanaudotų” numerio laukelių įrašo papildomus simbolius, pavyzdžiui. “Z” arba “X”.

Apibendrinant, VIN šifravimas – nepriklausomai nuo informacijos kiekio numeryje VIN, jis turi būtinai turėti 17 simbolių. Ant kėbulo iškaltas numeris VIN gali būti padalintas į tris dalis, tačiau dokumentuose šis numeris yra užrašomas be tarpų, visada vienoje eilutėje.

Prieš perkant automobilį verta patikrinti transporto priemonės istoriją pagal VIN.

VIN dekodavimas: